arm2
shora2
Menu

پیام دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی به مناسبت هفته مهارت

بسمه تعالی

دنیای کار کنونی دستخوش تحولات چشمگیری است. تغییرات فناوری، اقلیمی، اقتصادی، اجتماعی و اخیرا بیماری کوید 19، پیشران تغییراتی شده اند که دنیای کار را متاثر ساخته اند، به طوریکه انعطاف پذیری و انطباق با تغییرات، ویژگی بارز اقتصادهای موفق در دنیای کار جدید خواهد بود. تغییرات بازار کار بیش از اینکه باعث از بین رفتن مشاغل باشد، ایجاد کننده مشاغل نوین است. هوش مصنوعی، رباتیک و اتوماسیون، گسترش کسب و کارهای مجازی و الکترونیکی ناشی از پاندمی کوید 19، ظاهرا نیروی انسانی را تهدید می کنند. اما در واقع، فناوری، علاوه بر از بین بردن بسیاری از مشاغل امروز، ایجاد کننده مشاغل فراوان برای جامعه است. در دنیای جدید برای بهره مندی از فرصت هایی که فناوری بوجود آورده است، جوانان و شاغلین باید مسئولیت بیشتری برای ارتقا سطح مهارت و به روز نگه داشتن آن احساس کنند تا در بازار اشتغال بتوانند ادامه حیات دهند.

برای پاسخگویی به نیازهای به شدت متغیر و متحول بازار کار، لازم است نظامهای آموزشی با چالاکی و انعطاف پذیری کافی خود را با شرایط جدید وفق داده، و با نیازهای مهارتی بازار کار همگام و منطبق نمایند. در همین راستا نظام جامع آموزش و تربیت فنی و حرفه ای و مهارتی کشور، در تلاش است در تعامل با دستگاههای مسئول، ذینفعان در بازار کار، تشکل های صنفی و سایر ذینفعان زمینه لازم برای ایجاد انطباق و هماهنگی نظام مهارت آموزی با نیازهای جدید بازار کار را بیش از پیش فراهم آورده، بتواند به تنظیم نظام صلاحیت حرفه ای، ارتقاء سطح اشتغال پذیری، تربیت نیروی کار شایسته و طراحی طبقه بندی مشاغل متناسب با نیازها نائل گردد.

هفته مهارت فرصت مغتنمی است برای همه کسانی که دل در گرو ارتقای سرمایه های انسانی و توانمندسازی جوانان دارند و برای ساختن جامعه ای پویا جهت دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی کشور تلاش می کنند.

تحقق اهداف والای نظام آموزش های مهارتی نیازمند ترسیم نقشه راه و الگوسازی است، در شرایط کنونی افزایش جمعیت فعال و وجود پنجره جمعیتی ایجاب می کند ارتباط دو سویه نظام آموزش مهارتی و بازار کار بیش از پیش تقویت شود و چالش های پیش رو احصا شود و در قلمرو دنیای کار، جوانان این سرزمین با تغییر نگرش ها به کسب گوهر گرانبهای مهارت ها مبتنی بر شایستگی های حرفه ای گام بردارند.

شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی، به عنوان عالی ترین رکن نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی کشور تلاش می نماید تا با انسجام سیاستی و ایجاد هماهنگی در سیاست گذاری و راهبری آموزش های مهارتی از طریق همکاری و تعامل میان دستگاه های مجری آموزش، بنگاه های اقتصادی، تشکل های صنفی و سایر ذینفعان شرایط لازم را برای افزایش شایستگی حرفه ای و اشتغال پذیری نیروی کار کشور فراهم سازد.

هفته مهارت را به همه مهارت آموزان، مربیان، استادکاران، هنرجویان و کارآفرینان تبریک می گوییم و برای تقویت نظام حکمرانی آموزش های مهارتی کشور از همه علاقمندان و صاحبنظران استمداد می طلبیم

 

 

Slide 1 Heading
Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *