برگزاری هفتمین جلسه کارگروه تخصصی صلاحیت حرفه ای

هفتمین جلسه کارگروه تخصصی « صلاحیت حرفه ای» روز سه‌شنبه، مورخ 29/11/98، ساعت 8:30 صبح در محل دبیرخانه شورای عالی برگزار گردید و در خصوص موضوع نظام طبقه بندی مشاغل، تجارب ایران و جهان توسط آقای دکتر ناصری، رئیس مرکز اسناد و انتشارات دانشگاه جامع علمی کاربردی و آقای هاشمی نژاد، معاون مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطالبی ارائه گردید.

previous arrownext arrow
Slider

ششمین جلسه کارگروه تخصصی راهبری و هماهنگی در سیاست گذاری شورای عالی آموزش و تربیت فنی،حرفه ای و مهارتی در محل دبیرخانه برگزار گردید

ششمین جلسه کارگروه تخصصی راهبری و هماهنگی در سیاست گذاری شورای عالی آموزش و تربیت فنی،حرفه ای و مهارتی در محل دبیرخانه برگزار گردید و به بررسی رابطه اعتبارات بودجه و برنامه های دستگاه های ارائه دهنده آموزش های فنی و حرفه ای توسط خانم محمد علی کارشناس آموزش های فنی و حرفه ای مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پرداخته شد. همچنین موضوع تبصره ماده ۱ و ماده ۷ قانون جامع آموزش و تربیت فنی،حرفه ای و مهارتی توسط اقای کریمی معاونت پژوهش و برنامه ریزی مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای و آقای مهندس قمری دبیر آزمون استخدام بخش خصوصی ارائه گردید.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی، نظام آموزشی و پژوهشی و آموزش های مهارتی کشور با توجه به تحولات آینده کار باید تغییر کند.

دکتر سپهری با اشاره به 50 سال سابقه موسسه کار و تامین اجتماعی افزود: این موسسه، موسسه ای آموزشی، پژوهشی، انتشاراتی و مشاوره ای است و به عنوان اتاق فکر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محسوب می شود وتقریباً فعالیت های وزارتخانه را سامان می دهد.

سپهری با تاکید بر اینکه موسسه کار و تامین اجتماعی تنها موسسه ای در کشور است که به موجب قانون مجلس تشکیل شده است افزود: این موسسه وزرای اقتصاد، علوم و تعاون، کار و رفاه اجتماعی عضو هیئات امنای آن هستند. است.

وی اضافه نمود: الگوی تاسیس این موسسه برگرفته از موسسه مطالعات بین المللی کار در ژنو سوئیس و موسسه بین المللی کار در تورین ایتالیا است؛ ساختار آن سه جانبه و به صورت هیئت امنایی می باشد که تشکلات کارگری و کارفرمایی عضو آن هستند.

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی با اشاره به اینکه این موسسه در حوزه حقوق کار، جامعه شناسی کار، روانشناسی کار، کار شایسته و کارآفرینی فعالیت می کند خاطر نشان ساخت: کمیته های آموزشی و پژوهشی که در استان ها وجود دارند بازوان ما در سطح کشور هستند.

وی با تاکید بر اینکه پژوهشی که این موسسه دنبال می کند با پژوهش های دانشگاهی تفاوت دارد گفت: پژوهش هایی ما حلقه واسطه بین سیاستگذاران و تصمیم گیران با محیط علمی است.

سپهری بیان کرد: در شرایط امروزکشور پژوهش جایگاهی بین تصمیم گیران ندارد و بیشتر جبنه تشریفاتی و لوکس دارد. در دانشگاه ها نیز مقالات ISI برای اساتید رتبه و برای دانشجویان نمره در بردارد.

وی ادامه داد: به لحاظ ساختار اقتصادی، ارتباط اقتصاد صنعت با دانشگاه مرتبط نیست. دانشگاه کار خود را می کند و حوزه عمل هم کار خود و اگر ارتباطی وجود دارد خیلی ضعیف است.

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی با مقایسه کشور ایران و آلمان اظهار داشت: کشور ما جمعیت آن معادل آلمان است. ولی درایران بیش از 2500 واحد دانشگاهی داریم ولی آلمان 324 دانشگاه دار که از این تعداد 220 دانشگاه به آموزش مهارت می پردازد.

وی با بیان اینکه ما باید تغییری در نگاه و به یک درک مشترک برسیم گفت: نظام آموزشی و پژوهشی و آموزش های مهارتی کشور با توجه به تحولات آینده کار باید تغییر کند.

سپهری اضافه نمود: آینده کار براساس تغییرات فناوری، جمعیتی، اقلیمی و تغییرات تکنولوژی متحول می شود. 38 درصد مشاغل در حال از بین رفتن است. نرم افزارهایی در دانشگاه های ما تدریس می شود که عصر آن به پایان رسیده است. تمام استانداردهایی که سازمان بین المللی کارتدوین کرده بود الان فایده ای ندارد.

دوره آموزشی قوانین و مقررات تشکلهای کارگری و کارفرمایی در گلستان برگزار شد

دوره آموزشی ” بررسی قوانین و مقررات تشکلهای کارگری و کارفرمایی و نقش آن بر کاهش مقرری بگیران بیمه بیکاری” در استان گلستان برگزار شد.

نماینده مؤسسه کار و تامین اجتماعی در استان گلستان گفت: دوره آموزشی مذکور با حضور کارشناسان روابط کار،تشکلات و بیمه بیکاری در مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار کشور به مدت 24 ساعت برگزار شد.

بنا بر اعلام مسعود شربتی در این دوره کارشناسان مربوطه با آخرین قوانین و مقررات مربوط به انجمنهای صنفی و شوراهای اسلامی کار، آیین نامه های مربوط به انتخاب نمایندگان کارگری و کارفرمایی در هیاتهای تشخیص و حل اختلاف، زمینه ها و عوامل شکل گیری تشکلهای کارگری و کارفرمایی، اهداف و وظایف تشکلهای کارگری کارفرمایی و… آشنا شدند.

وی با اشاره به اهداف برگزاری دوره افزود: با توجه به افزایش بی رویه مقرری بگیران بیمه بیکاری ، پرداخت به این موضوع در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.

شربتی در پایان افزود: در صورت اجرای درست وظایف و اهداف در تشکلهای کارگری و کارفرمایی می توان به نتایج خوبی چون کاهش مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان دست یافت.

وی همچنین از برگزاری دوره آموزشی ” نظام رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان ” خبر داد و افزود: در این دوره کارشناسان مربوطه با عناوینی چون قوانین و بخشنامه ها و آیین نامه های دولتی، قانون رسیدگی به تخلفات اداری و فرآیند بررسی آن، انواع تخلفات اداری و مصادیق آن و نحوه اجرای احکام در دیوان عدالت اداری آشنا شدند.

همایش “آینده کار و آموزش های مهارتی” در یزد برگزار شد

همایش “آینده کار و آموزش های مهارتی” با حضور رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی، مربیان مهارتی، استارت آپ های خاص میراث فرهنگی و نساجی، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، صاحبان مشاغل نو و اساتید دانشگاهی در کافه کارآفرینی مشیر یزد برگزار شد.
دکتر محمدرضا سپهری با اشاره به تغییرات گسترده بازار کار در سال های آتی اظهار داشت: در ده سال آینده ٣٧ درصد از مشاغل موجود منسوخ خواهد شد، لذا برای مدیریت نرخ بیکاری باید برای آینده کار برنامه داشت.
این گزارش تکمیل می شود.

previous arrownext arrow
Slider

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی از مرکز شتاب دهنده پیشگامان استان یزد بازدید نمود

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی ضمن سخنرانی در همایش آینده کار و آموزش های مهارتی در استان یزد از مرکز شتاب دهنده پیشگامان استان نیز بازدید نمود.
دکتر محمدرضا سپهری در ادامه از شرکت تعاونی زیلوبافان شهرستان میبد و کارگاه صنایع دستی دستمال یزدی بازدید خواهد نمود و در ادامه در جلسات کمیته آموزش و پزوهش استان و نیز شورای مهارت استان شرکت خواهد نمود.

previous arrownext arrow
Slider