جلسه هم اندیشی دبیرخانه شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی کشور با کمیسیون علوم، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی، اولین جلسه هم اندیشی در حوزه مهارت صبح امروز در محل مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان و دبیر شورای عالی و دستگاه های ذیربط تشکیل و مباحث روز همین حوزه به بحث و گفتگو گذاشته شد.

در این جلسه ابتدا دکتر محمدرضا سپهری گزارشی از عملکرد یکساله شورا را ارائه داد و سپس دکتر منادی رئیس کمیسیون علوم، تحقیقات و فناوری و نمایندگان عضو کمیسیون و نیز نمایندگان دستگاه ها به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

پیام دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی به مناسبت هفته مهارت

بسمه تعالی

دنیای کار کنونی دستخوش تحولات چشمگیری است. تغییرات فناوری، اقلیمی، اقتصادی، اجتماعی و اخیرا بیماری کوید 19، پیشران تغییراتی شده اند که دنیای کار را متاثر ساخته اند، به طوریکه انعطاف پذیری و انطباق با تغییرات، ویژگی بارز اقتصادهای موفق در دنیای کار جدید خواهد بود. تغییرات بازار کار بیش از اینکه باعث از بین رفتن مشاغل باشد، ایجاد کننده مشاغل نوین است. هوش مصنوعی، رباتیک و اتوماسیون، گسترش کسب و کارهای مجازی و الکترونیکی ناشی از پاندمی کوید 19، ظاهرا نیروی انسانی را تهدید می کنند. اما در واقع، فناوری، علاوه بر از بین بردن بسیاری از مشاغل امروز، ایجاد کننده مشاغل فراوان برای جامعه است. در دنیای جدید برای بهره مندی از فرصت هایی که فناوری بوجود آورده است، جوانان و شاغلین باید مسئولیت بیشتری برای ارتقا سطح مهارت و به روز نگه داشتن آن احساس کنند تا در بازار اشتغال بتوانند ادامه حیات دهند.

برای پاسخگویی به نیازهای به شدت متغیر و متحول بازار کار، لازم است نظامهای آموزشی با چالاکی و انعطاف پذیری کافی خود را با شرایط جدید وفق داده، و با نیازهای مهارتی بازار کار همگام و منطبق نمایند. در همین راستا نظام جامع آموزش و تربیت فنی و حرفه ای و مهارتی کشور، در تلاش است در تعامل با دستگاههای مسئول، ذینفعان در بازار کار، تشکل های صنفی و سایر ذینفعان زمینه لازم برای ایجاد انطباق و هماهنگی نظام مهارت آموزی با نیازهای جدید بازار کار را بیش از پیش فراهم آورده، بتواند به تنظیم نظام صلاحیت حرفه ای، ارتقاء سطح اشتغال پذیری، تربیت نیروی کار شایسته و طراحی طبقه بندی مشاغل متناسب با نیازها نائل گردد.

هفته مهارت فرصت مغتنمی است برای همه کسانی که دل در گرو ارتقای سرمایه های انسانی و توانمندسازی جوانان دارند و برای ساختن جامعه ای پویا جهت دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی کشور تلاش می کنند.

تحقق اهداف والای نظام آموزش های مهارتی نیازمند ترسیم نقشه راه و الگوسازی است، در شرایط کنونی افزایش جمعیت فعال و وجود پنجره جمعیتی ایجاب می کند ارتباط دو سویه نظام آموزش مهارتی و بازار کار بیش از پیش تقویت شود و چالش های پیش رو احصا شود و در قلمرو دنیای کار، جوانان این سرزمین با تغییر نگرش ها به کسب گوهر گرانبهای مهارت ها مبتنی بر شایستگی های حرفه ای گام بردارند.

شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی، به عنوان عالی ترین رکن نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی کشور تلاش می نماید تا با انسجام سیاستی و ایجاد هماهنگی در سیاست گذاری و راهبری آموزش های مهارتی از طریق همکاری و تعامل میان دستگاه های مجری آموزش، بنگاه های اقتصادی، تشکل های صنفی و سایر ذینفعان شرایط لازم را برای افزایش شایستگی حرفه ای و اشتغال پذیری نیروی کار کشور فراهم سازد.

هفته مهارت را به همه مهارت آموزان، مربیان، استادکاران، هنرجویان و کارآفرینان تبریک می گوییم و برای تقویت نظام حکمرانی آموزش های مهارتی کشور از همه علاقمندان و صاحبنظران استمداد می طلبیم

 

 

دومین جلسه شورای عالی فنی و حرفه‌ای و مهارتی صبح امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

معاون اول رییس جمهور تأکید کرد:
موضوع صلاحیت حرفه‌ای و مهارت آموزی باید به موضوع جدی کشور تبدیل شود / ایران برای توسعه نیازمند نیروی انسانی ماهر و واجد صلاحیت است / کسب مهارت در فناوری‌های نوین لازمه زندگی در جهان امروز است
دومین جلسه شورای عالی فنی و حرفه‌ای و مهارتی صبح امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

previous arrownext arrow
Slider

دکتر اسحاق جهانگیری با تأکید بر اینکه مسأله صلاحیت حرفه ای و مهارت آموزی باید به موضوع جدی در کشور تبدیل شود، گفت: ایران به عنوان کشوری بزرگ و در حال توسعه نیازمند اهتمام بیشتر به تربیت نیروی انسانی ماهر و واجد صلاحیت به منظور پیشبرد برنامه های خود است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه برای افزایش بهره وری از نیروی انسانی و منابع سرمایه ای کشور نیازمند افزایش مهارت ها هستیم، تصریح کرد: در دوران شیوع کرونا و وضعیت اقتصاد پساکرونایی موضوعی که توجه سیاستگذاران کشور را جذب می کند بهره مندی از فناوری های پیشرفته و استفاده از ظرفیت های نوینی است که منجر به آموزش، خرید و فروش و سایر فعالیت های مجازی شده است که باید در این زمینه به عنوان نیاز جهان امروز بیش از گذشته برنامه ریزی کنیم.
دکتر جهانگیری با اشاره به گزارش ارائه شده در این جلسه در خصوص وضعیت نیروهای فعال در بخش های مختلف صنعتی، عمرانی و خدماتی کشور به لحاظ دارا بودن مهارت و صلاحیت حرفه ای، این گزارش را قابل تأمل توصیف و اظهار امیدواری کرد؛ با توجه به کاهش روند پرشتاب ورودی های به مدارس و دانشگاه ها، شاهد اهتمام و تمرکز بیشتر وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم تحقیقات و فناوری بر روی موضوعات با محتوای افزایش مهارت و کسب صلاحیت های حرفه ای فارغ التحصیلان باشیم.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: دانشگاه ها مراکز تولید علم در کشور هستند اما نمی توانند نسبت به وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان خود بی تفاوت باشند. همچنین نباید وضعیت نظام آموزش و پرورش به گونه ای باشد که فرزندان کشور پس از پایان تحصیلات در مدارس تنها انتخابشان ورود به دانشگاه از مسیر کنکور باشد.
دکتر جهانگیری افزود: کاهش تقاضا در بازار کار که از یک میلیون به 700 هزار نفر رسیده و نیاز کشور به نوسازی صنایع موجب می شود که موضوع افزایش صلاحیت حرفه ای و مهارت را در دستور کار دولت، اصناف و بخش خصوصی قرار دهیم.
معاون اول رییس جمهور ضرورت نشست و هماهنگی بیشتر دبیران شورای عالی فنی و حرفه ای، شورای عالی اشتغال، شورای عالی کار، شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی عطف به منظور تمرکز بر موضوع آموزش حرفه ای را یادآور شد و گفت: شورای عالی فنی و حرفه ای باید سیاست هایی را تصویب کند که بر اساس آن در سال های آتی دستگاه ها، اصناف و پیمانکاران فعال در هر حوزه موظف به استفاده از خدمات نیروی کاری باشند که گواهینامه صلاحیت حرفه ای و مهارت را کسب کنند.
دکتر جهانگیری همچنین بر ضرورت لحاظ شدن مهارت های فنی و حرفه ای در موضوع حقوق و دستمزد و طبقه بندی مشاغل تأکید کرد.
در این جلسه که با حضور وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، علوم تحقیقات و فناوری و سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد گزارشی از وضعیت آموزش های مهارتی در بازار کار کشور ارائه شد. بر این اساس گزارشی از روندهای کلان موثر بر آینده کار نظیر تغییرات جمعیتی، تغییرات تکنولوژی، تغییرات آب و هوایی، پیامدهای جهانی شدن و تحولات غیرمترقبه موثر بر بازار کار ارائه و وضعیت بازار کار بر اساس شاخص تحصیلات دانشگاهی در سه کشور ترکیه، آلمان و ایران بررسی شد.
اعضای شورا ضمن تصویب چارچوب نظام صلاحیت حرفه ای ملی ایران به تأیید صاحب نظران و به موجب تبصره یک ماده شش قانون آقایان مهدی اسماعیلی، غلامرضا گرایی نژاد و محمدامین سازگار نژاد را به عنوان اعضای حقیقی شورا انتخاب کردند.
همچنین در این جلسه علاوه بر ارائه گزارشی از مسابقات جهانی مهارت، جوایزی توسط دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور به پنج تن از کسانی که در مسابقات جهانی 2019 مدال و عنوان کسب کردند، اهدا شد.

تجلیل از مدال آوران مسابقات جهانی مهارت کازان روسیه در سال ۲۰۱۹

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

جلسه شورای عالی اموزش وتربیت فنی حرفه ای و مهارتی

جلسه شورای عالی اموزش وتربیت فنی حرفه ای و مهارتی به ریاست معاون اول رییس جمهور و اعضا در تاریخ دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار و پیرامون اینده کار و مهارت و چارچوب صلاحیت حرفه ای بحث و تبادل نظر بعمل آمد و از برگزیدگان مسابقات جهانی مهارت تجلیل بعمل امد.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider